Какво е твърда вода и защо разваля съдомиялната ти? Разясняваме причините за котлен камък и споделяме съветите си за противодействие на твърдата вода с правилните добавки за съдомиялна. Подсказка: животът с котлен камък не е толкова тежък!
Накратко, котленият камък е видимият резултат от твърдата вода. Ще го видиш, ако има бяло отлагане по чашите след съдомиялна, ако често има петна от вода по съдовете и ако има сиво или бяло натрупване около вратата на съдомиялната ти. Ако забележиш тези издайнически признаци, ще знаеш, че имаш твърда вода. Какво означава това? Ако живееш в район с твърда вода, водата, която е във водопровода, има високо съдържание на минерали, тъй като се е преминала през варовик и креда. Фините частици от магнезиев карбонат и калциев карбонат, филтрирани от тези скални слоеве, се задържат в обикновената питейна вода и по никакъв начин не са вредни за нас. Същото обаче не може да се каже за домакинските уреди, като например електрическата кана, пералната машина и съдомиялната – ако им позволиш да се натрупат до котлен камък. Ако не ти е известно дали имаш твърда вода… тогава вероятно нямаш, но може да провериш при местната администрация, която ще ти каже точното ниво на твърдост на водата за региона ти.
Най-добрият начин за справяне с твърдата вода е на първо място предотвратяването на натрупването й до котлен камък. В зависимост от твърдостта на водата продуктите Somat предлагат различно ниво на защита от котлен камък. Препаратите за съдомиялна с мултиактивни формули вече съдържат соли за съдомиялна, което е достатъчно до определено ниво на твърдост на водата. Например Somat All in One, Somat All in One Extra, Somat Gold, Somat Gold Gel и Somat All in One Gel. Те защитават твоята съдомиялна срещу натрупване на котлен камък и предотвратяват белите отлагания по чашите, както и петната от вода по съдовете, до 21° dH (немски градус).
Въпреки това, ако водата е по-твърда или използваш препарат без сол като Somat Classic, ще е необходимо отделно да добавиш сол. Въпреки че химическият й състав е натриев хлорид точно както на трапезната сол, не може да добавиш трапезна сол в съдомиялната си, тъй като фините зрънца може да увредят съдомиялната. Солта за съдомиялна омекотява водата, като привлича фините магнезиеви и калциеви частици и предотвратява отлагането им по съдове, чинии или части на съдомиялната. Тя е налична в голяма опаковка, която се изсипва в предназначеното отделение за омекотител, намиращо се на дъното на съдомиялната под долния рафт. Отделението може да изглежда малко, когато отвиеш капачката, но продължавай да сипваш – ще се изненадаш колко много сол може да побере. Не се притеснявай, ако отделението за омекотител е пълно с вода. Солта трябва да се смеси с вода и да се разтвори, за да подейства. Гледай видеото по-долу и виж как действа.
Сега, след като знаеш как да предотвратиш натрупването на котлен камък в съдомиялната, се надяваме да не е необходимо отново да разрешаваш проблеми с твърдата вода. Освен ако, естествено, нямаш шкаф, пълен с чаши с това неприятно бяло отлагане и съдове с петна от вода. Добрите новини са, че те ще са блестящо чисти, когато следващия път ги измиеш с новите си мултиактивни таблетки/гел за съдомиялна или когато започнеш да добавяш сол за съдомиялна към машината си. Лошата новина е, че натрупванията от котлен камък в машината ти не са толкова лесни за премахване. Ако забележиш дебели, твърди слоеве от котлен камък в машината, използвай интензивен препарат за почистване на съдомиялни Somat, за да ги премахнеш и да предотвратиш повреда на съдомиялната. Добра идея е веднъж месечно да изпълняваш цикъл за интензивно измиване, за да се увериш, че твърдата вода не предизвиква щети по съдомиялната.